Choroby pohybového aparátu

Ochorenia kostí, kĺbov a svalov patria medzi najčastejšie choroby vôbec, ich počet narastá a choroby svojou povahou nepriaznivým spôsobom ovplyvňujú život pacientov. Svojou závažnosťou a nárastom počtu ochorení sú nielen medicínsky, ale aj sociálne závažné. Práve preto vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia terajšie obdobie za dekádu kostí a kĺbov. Podľa charakteru ochorenia môžeme choroby pohybového systému rozdeliť na:
- degeneratívne (zaoberá sa nimi medicínsky odbor ortopédia),
- zápalové (reumatológia),
- úrazové (traumatológia).

Degeneratívne choroby
Pri týchto chorobách dochádza k degeneratívnym zmenám kĺbovej chrupky. Potom sa postupne poškodzujú mäkké časti kĺbu a okolia a dochádza k zmenám na kostiach. Osteoartróza je najčastejšia choroba kĺbov, začína sa už v druhej alebo tretej dekáde života (najprv bez príznakov), postihuje prakticky všetkých starších ako 70 rokov. Takmer všetci štyridsiatnici už majú zmeny na tzv. váhonosných kĺboch, aj keď ešte nemusia mať žiadne ťažkosti.
Najčastejšie sú postihnuté kolenné kĺby (choroba sa volá gonartróza), bedrové kĺby (koxartróza) a medzistavcové kĺby chrbtice (spondylartróza). Viac ako 50 % pacientov, ktorí navštívia všeobecného lekára, má degeneratívne ochorenie chrbtice! Príčiny vzniku osteoartrózy nie sú jednoznačné. Vzniká pri dlhodobom preťažovaní kĺbov, po úrazoch, pri poškodeniach chrupky z rôznych dôvodov (metabolické, infekčné, hormonálne, genetické príčiny), pri vrodených chorobách kĺbov...

Príznaky sú najprv nenápadné, raňajšia stuhnutosť postihnutých kĺbov, potom sa objavuje bolesť, ktorá sa zhoršuje pri námahe. Na dolnej končatine je najprv typická, tzv. „štartovacia bolesť“, ktorá ustúpi po dlhšej chôdzi. Postupne dochádza k obmedzeniu pohybu v kĺbe, bolesť už nie je len pri pohybe ale aj v pokoji a na pohmat, dochádza k poškodeniu chrupky, kosti, šliach, kĺbového púzdra, vzniká svalová atrofia, deformácia kĺbov...

Čo má robiť pacient s osteoartrózou?
Predovšetkým dodržiavať všetky všeobecne známe princípy správnej výživy (ktoré platia aj pre zdravých ľudí), to znamená strava s dostatočným obsahom ovocia, zeleniny, s dostatkom tzv. antioxidantov. Aj keď nie sú známe špeciálne diétne opatrenia pri tomto ochorení, je potrebné udržiavať si optimálnu hmotnosť, tuční ľudia by mali schudnúť. Vhodné je udržiavanie si dobrej fyzickej kondície (ale nie je vhodné zaťažovať postihnutý kĺb, zvlášť v období zhoršenia choroby). Ak je to potrebné, používať pri chôdzi palicu (resp. barly). Z liekov prichádza do úvahy paracetamol, tzv. nesteroidné antireumatiká, do kĺbov sa podávajú kortikosteroidy. Pri chronickej bolesti sa aplikuje teplo, aplikujú sa masáže svalstva. Možnou perspektívou pri liečbe osteoartrózy by mohla byť tzv. vikosuplementácia, keď sa do kĺbov podávajú preparáty, ktoré majú biologické i biomechanické účinky. Ďalší spôsob liečby sú ortopedické operačné zákroky (nie je potrebné ich na tomto mieste všetky menovať), napr. úplné nahradenie kĺbu (totálna endoprotéza).
Osteoartrózu majú aj zvieratá, mali ju aj dinosaury, majú ju takmer všetky stavovce, aj zvieratá žijúce vo vode, nenašla sa u zvierat, ktoré žijú zavesené dole hlavou. (netopier a leňochod). Máme ju aj my (alebo ju budeme mať). Našou snahou je, aby sa buď klinicky neprejavila, alebo aby naše ťažkosti boli čo najmenšie. Keďže nemôžeme žiť zavesení dole hlavou, hľadáme iné vhodné prostriedky k dosiahnutiu tohto cieľa. Dosiahneme to, okrem iného, primeraným pohybom a optimálnou váhou a správnou výživou.

Zápalové choroby pohybového systému
Do tejto skupiny patrí viac chorôb, ktoré majú rôzne príčiny (napr. baktérie – osteomyelitída a TBC, metabolické poruchy – dna, poruchy imunity – reumatoidná artritída, reumatická horúčka, systémový lupus erytematodes, sklerodermia a ďalšie). Nie všetky tieto choroby sú časté, medzi častejšie sa vyskytujúce patrí reumatoidná artritída a dna.

REUMATOIDNÁ ARTRITÍDA
Na vzniku tejto choroby má podiel porušený imunitný systém pacienta, keď si pacient tvorí protilátky, ktoré poškodzujú vlastné telo (spojivo – to znamená väzivo, chrupku, kosť = pohybový systém). Choroba môže začať v každom veku, najčastejšie medzi 25. – 50. rokom života. Postihuje asi 1 % populácie. Častejšie sa vyskytuje u žien (Ž : M = 3 : 1). Pri reumatoidnej artritíde sú postihnuté hlavne kĺby rúk. Typická je symetricita (zrkadlový obraz na oboch rukách) a migrácia zápalu z kĺbu na kĺb. Je prítomná bolestivosť zapáleného kĺbu, začervenanie, stuhnutosť, sťažená pohyblivosť a bolesť pri pohybe postihnutého kĺbu. Ťažkosti sú väčšie ráno (ranná stuhlosť a bolestivosť) a v chlade. Často býva postihnutých naraz viac kĺbov. S postupom choroby dochádza k stuhnutiu kĺbov až k úplnej strate pohyblivosti v kĺbe.

Choroba je častou príčinou najprv práceneschopnosti, potom aj invalidity. Niekedy je pacient v pokročilom štádiu trvale odkázaný na pomoc inej osoby.

Liečba reumatoidnej artritídy je dlhodobá (doživotná). Jej základom je vhodne zvolený pohybový režim. Správna rehabilitácia vie zmierniť príznaky choroby, zamedziť postupnému tuhnutiu svalov i kĺbov. Absolútny kľud je doporučovaný len na krátky čas pri silných bolestiach, pri ťažkom zápale kĺbov. Inak pacient má rehabilitovať – jednak doma, jednak v rehabilitačných zariadeniach, vrátane kúpeľnej liečby. Ťažšie stavy sa liečia vo Výskumnom ústave reumatických chorôb v Piešťanoch. Pacienti užívajú lieky protizápalové, proti bolesti, podávajú sa soli zlata, kortikosteroidy, skúšajú sa ďalšie lieky s rôznym efektom. K liečbe patrí aj používanie ortopedických pomôcok.
Prípravky „Projektu zdravia“ pri zápalových chorobách pohybového systému. Podávanie jednotlivých prípravkov je vhodné z viacerých príčin.

  1. Pacient je v tzv. oxidačnom strese (prevažujú voľné radikály nad antioxidačnými látkami). Preto je podávanie antioxidantov (v Revitine, Nutra Bone, Pycnogenole) potrebné, aj vzhľadom na to, že môžu zmierniť vedľajšie účinky liekov, ktoré pacient musí dlhodobo užívať. Antioxidačné látky zmierňujú prejavy zápalu, ktorý je základom ťažkostí pacienta.
  2. Podávanie NutraBony je vhodné pre posilnenie imunity (choroba vzniká pre poruchu imunity), spôsob účinku je uvádzaný v mnohých iných materiáloch, preto nie je dôvod opakovania.
  3. Zloženie a účinky GelasilKu sú tiež mnohým dobre známe, vieme o dobrom účinku na ochranu a stavbu spojivového systému, vieme o dobrých účinkoch želatíny pri chorobách kostí a kĺbov, že L-cystín, pantotenová kyselina, kremík, bór pri chorobách a zápaloch pohybového systému pôsobia pozitívne, vieme o dobrých účinkoch zinku na potláčanie zápalu a na urýchlenie hojenia.
  4. GastroSan je možné podávať nie ako súčasť liečby základnej choroby, ale v prípade poškodenia žalúdočnej sliznice pri užívaní ostatných liekov (sliznicu poškodzujú kortikoidy a prakticky všetky lieky podávané proti zápalu, bolesti).
Záverom chcem povedať, je škoda, že uvedené preparáty (hlavne GelasilK) sa u pacientov s chorobami pohybového aparátu, hlavne pri zápalových chorobách, podávajú len veľmi zriedka. Aj keď ich podávanie chorobu nevylieči, môže zlepšiť kvalitu života, čo je pre pacienta podstatné.
Choroba je pre pacienta nepríjemná, značne znižuje kvalitu jeho života. Pacient má bolesti, stuhnuté kĺby, svaly, je obmedzená pohyblivosť pacienta. Choroba je dlhodobá (nedá sa vyliečiť), pacient prakticky doživotne užíva množstvo liekov proti zápalu, proti bolesti, ktoré síce čiastočne zmierňujú subjektívne ťažkosti, ale majú ďalšie nepríjemné vedľajšie účinky, môže dôjsť k poškodeniu obličiek, pečene, kostnej drene, sliznice žalúdka.

Pre Projekt zdravia spracoval MUDr. P. Juhás, Michalovce
place
Kontaktná adresa
Prešovská 39, Bratislava
phone
Telefonický kontakt
+421(0)905 780 908
email
E-mail
prozdravie@gmail.com
send
Odber noviniek
Buďte informovaný ako prvý!
Zadaním e-mailovej adresy dávate výslovný a bezvýhradný súhlas so spracovaním osobných údajov
share
Sociálne spojenie
©2021 www.www.prozdravie.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

navrhol, naprogramoval a rozhýbal
arrow_upward