Makulárna degenerácia

Makulárna degenerácia
Pri makulárnej degenerácii sa tkanivo makuly rozkladá alebo sa zmenšuje. Výsledkom toho je, že centrálne videnie sa stáva skreslené a zahmlené. Nie sme schopní rozlíšiť jednu farbu od druhej. Pri závažnom ochorení makuly nie sme postupne schopní čítať, šoférovať, pozerať na obrazovku počítača a vnímať farby.

Makulárna degenerácia má dve formy:
- suchú
- mokrú

Pri suchej forme, ktorá predstavuje až 90 % prípadov, sa makulárne tkanivo postupne rozpadá. Videnie sa stáva zahmlené a nové okuliare nám nepomáhajú. Táto suchá forma málokedy vedie k slepote, ale na druhej strane mokrá forma makulárnej degenerácie sa vyskytuje u 10 % pacientov, ale spôsobuje až 85 % straty zraku. Mokrá degenerácia sa nazýva preto, že drobné krvné cievky za makulou prasknú. Krv sa rozteká do okolia a vytvára jazvovité tkanivo, ktoré bráni videniu.
V jazvovitom tkanive sa vytvárajú nové krvné cievy, ako pokus o zaistenie výživy, a tým sa ďalej oslabuje videnie. Bohužiaľ je to abnormalita nášho organizmu, ktorú nedokážeme ovplyvniť. Vytekajúca krv a jazvovité tkanivo s novými krvnými cievami značne poškodzuje makulu. Videnie je skreslené, zahmlené a ak sa pozrieme do diaľky, vidíme kmene stromov, akoby viali a keď sa pozrieme priamo pred seba, vidíme prázdny priestor. To znamená, že jazvovité tkanivo zabránilo centrálnemu videniu. Suchá makulárna degenerácia je dobre diagnostikovateľná, mokrá forma sa horšie diagnostikuje a pre vyšetrenie musíme použiť fluorescenčnú angiografiu, pri ktorej je do oka vstreknuté farbivo, tým sa zvýraznia krvné cievy, ktoré vykazujú známky krvácania a nadmerného rastu.

Dôsledky makulárnej degenerácie
Môžeme znížiť riziko makulárnej degenerácie ak pochopíme, prečo k tomu dochádza. Bežné používanie našich očí (čítanie, pozeranie televízora a pod.) ju nespôsobuje, nemá nič spoločného s diabetickou retinopatiou alebo vysokou hladinou cholesterolu. Dôležité sú genetické dispozície. Ďalší dôsledok je znečistenie životného prostredia. Určite je menší výskyt makulárnej degenerácie v horských oblastiach než vo veľkomestách, kde sú chemické závody.
Ďalší faktor je strava. Pokiaľ máme v strave veľké množstvo tuku a veľmi málo ovocia a zeleniny, máme väčšiu náchylnosť na ochorenie makulárnou degeneráciou. Ak vieme, že v súčasnej dobe sa v strave používajú látky pre náš organizmus neprirodzené, ako sú chemikálie, polyfenoly, alergizujúce látky, pre celiakov gliadín, tak potom sa nečudujme, že tieto látky podporujú rozpad telesných tkanív, ako je makula.
Ďalším nebezpečenstvom pre nás je dym z cigarety. Nikotín znižuje prekrvenie očí, a tým riziko makulárnej degenerácie stúpa. Nesmieme zabudnúť taktiež na slnko. Nadmerné nechránené vystavovanie očí slnečnému svetlu je hlavná príčina pre makulárnu degeneráciu. Je to preto, že svetlo aktivuje kyslíkový metabolizmus v oku a výsledkom toho je vyšší počet voľných radikálov, ktoré poškodzujú makulárne tkanivo.

Chráňme sa pred makulárnou degeneráciou
Aby sme sa mohli úspešne chrániť pred makulárnou degeneráciou, musíme mať pod kontrolou faktory, o ktorých sa vie, že toto ochorenie spôsobujú. Chráňme svoje oči proti slnečnému svetlu, a to čo najskôr vo svojom živote.
Slnko vysiela niekoľko druhov lúčov. Je to viditeľné svetlo, ktoré potrebujeme, aby sme videli, infračervené lúče, ktoré sú neviditeľné a vytvárajú teplo a ultrafialové lúče. Tie sú najškodlivejšie a skladajú sa z troch hlavných druhov: alfa, beta a modrého svetla. Dlhodobé vystavenie ultrafialovým lúčom, hlavne v spektre B, podporuje vznik makulárnej degenerácie, katarakty a rakoviny kože okolo očí.
Ak sa pozeráme krátko do prudkého slnka, môže vzniknúť fotokeratitída, čo je bolestivý očný zápal. Ak vieme, že je nižšia hladina ozónu, tak ultrafialové žiarenie je v súčasnosti horšie ako inokedy a poškodenie zraku je rozsiahlejšie ako v minulosti. Najlepšia ochrana nášho zraku je do 18. roku života, pretože keď sme mladí, máme krištáľovo čistú šošovku, ktorá nezadržuje ultrafialové lúče, predovšetkým nebezpečné „modré svetlo“, ktoré poškodzuje sietnicu. Treba si uvedomiť, že je potrebné chrániť zrak našich detí, čo znamená používať slnečné okuliare. Okuliare by mali oči dokonale obklopovať, aby sa lúče nedostali do očí z bokov.

Cesta k zdraviu – dôležitá kyselina listová
Lutein plus obsahuje v tobolke 400 mikrogramov.
Odporúčaná denná dávka je 200 mikrogramov.
place
Kontaktná adresa
Prešovská 39, Bratislava
phone
Telefonický kontakt
+421(0)905 780 908
email
E-mail
prozdravie@gmail.com
send
Odber noviniek
Buďte informovaný ako prvý!
Zadaním e-mailovej adresy dávate výslovný a bezvýhradný súhlas so spracovaním osobných údajov
share
Sociálne spojenie
©2021 www.www.prozdravie.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

navrhol, naprogramoval a rozhýbal
arrow_upward