Osteoporóza

Osteoporóza je ochorenie kostí charakterizované zníženou kostnou hmotou a poruchou architektúry kostného tkaniva, dôsledkom čoho sa zvyšuje ich krehkosť a náchylnosť k zlomeninám. Vývoj kostry u človeka je do 24. roku života, t.j. rast a mineralizácia (ukladanie minerálnych látok do kostí). Do veku 33 rokov je stabilizovaný stav, kedy sa medzi kostnými bunkami osteoklastami (znižujú kostnú hmotu - odbúravajú staré tkanivo) a osteoblastami (zvyšujú kostné tkanivo - budujú nové) udržuje rovnováha.

Kostra plní okrem podpornej funkcie tela aj zabezpečenie pohybu, ochranu orgánov a je aj zásobník na minerálne látky - je orgánom látkovej premeny (metabolizmu). Fyziologicky po 33. roku začína prevažovať odbúravanie nad tvorbou a to približne 0,5 - 1% za rok u žien a 0,3 % za rok u mužov. Nadmerné odbúravanie organickej (kolagény a nekolagénne látky) ako i anorganickej (minerály) hmoty spôsobujú ochorenie - osteoporózu.

Začína bolesťami chrbta a dlhých kostí, svalovou slabosťou a zlomeninami pri neúmerne malom úraze, napr. tlaku, ťahu, šmyku a krútení. Zákernosťou je, že klesajúca pevnosť a pružnosť kostí začala niekoľko rokov pred zistením. Ochorenie patrí medzi metabolické kostné choroby a môžeme ho zaradiť k „ civilizačným“ vzhľadom na jej progresívny rast dôsledkom zmien v našom spôsobe života, ktoré podporujú jej výskyt.

Spolu s artrózou (nezápalové ochorenia kĺbov), sa stavia na druhé miesto za srdcovocievne ochorenia. Každá 3. žena a každý 5. muž má problémy súvisiace s osteoporózou, ktoré im znižujú kvalitu života.

Pozitívne je, že nástupu osteoporózy sa dá predchádzať! Včas zistená sa dá liečiť a my máme na to návod, ktorý je najkompletnejší vo svete. Naše liečenie nie je v rozpore so štandardnými lekárskymi postupmi, dopĺňa klasickú liečbu chorých, evidovaných pacientov.
S Projektom zdravia máme šancu zvládnuť osteoporózu podobne ako sa zvládla rachitída (krivica, vyplavovanie minerálov z kostí) deti pred niekoľkými rokmi, ktorá bola veľkým zdravotným problémom. Treba však začať hneď, lebo je predpoklad, že terajší päťdesiatnici budú mať dvojnásobný počet zlomenín. (Komplikácie zlomenín stehennej kosti vo vyššom veku sú v prvej desiatke najčastejších úmrtí v SR).

Príčiny vzniku

 1. Genetická predispozícia - rozhoduje o vytvorení kostnej hmoty do 24. roku pri normálnom vývine, vyváženej strave, bez závažných ochorení, užívaní liekov a vytváraní zlozvykov. Osteoporóza matky je rizikový faktor pre dcéru. Po matke môže mať „slabšiu kostru“, zloženie tela, hormonálnu výbavu, stav tukového tkaniva, tvar kostí, fyzickú odolnosť na telesnú záťaž.
 2. Výživa - veľmi dôležitá je výživa do 24. roku, v období rastu a vytvárania stravovacích návykov. Čo si v mladosti našetríš, v starobe nájdeš!

  Obsah dôležitého vápnika v 100 g potravín:

  Mlieko 100mg (skoro 70% detí neznáša túto potravinu)
  Tvaroh 90 mg
  Syr eidam 90 mg
  Syr tavený 1000 mg
  paprika 10mg
  mrkva 40 mg
  fazuľa 100 mg
  Nutra Bona symba (10g) 63 mg
  Praeostin (2 tob.) 200 mg
  Minerálka podľa zloženia

  Priemerný bežný obsah Ca v strave na Slovensku je na deň 400 – 500 mg.
  Čo je oproti potrebe 1/2 až 1/3.
 3. Nedostatok vitamínu D - zabezpečuje vstrebávanie vápnika a fosforu z čreva a ich ukladanie do kostí (morské ryby, žĺtok). Väčšina vitamínu D sa vytvára v koži pri pobyte na slnku (aspoň 20 minút denne). V našich podmienkach je od októbra do marca málo slnečného svitu. Väčšina ľudí je cez deň zamestnaná v uzavretých priestoroch (za sklom) a starší ľudia sa vyhýbajú priamemu slnečnému svetlu. Zvlášť rizikoví sú dlhodobo hospitalizovaní alebo osoby so zníženou pohyblivosťou. V tomto zimnom období je prídavok vitamínu D veľmi dôležitý. Predpokladá sa, že jarná únava je aj z dôvodov poklesu zásob vitamínu D v organizme.
 4. Pokles hormonálnej aktivity - u žien v menopauze, a u mužov vo vyššom veku, ktorá znižuje vstrebávanie vápnika a zvyšuje jeho vylučovanie z tela. Organizmus si ho do krvi začne dopĺňať z kostných zásob (potreba pre srdce, svaly, nervové bunky, enzýmy ...).
 5. Zlozvyky životneho štýlu - pitie kávy, alkohol, fajčenie, presálanie potravín, vysoký obsah bielkovín v strave, prifarbované a chemicky konzervované potraviny.
 6. Nedostatok spolupôsobiacich vitamínov, minerálov a biologicky účinné látky v bežnej strave - vitamíny K, B6, B12, kyselina listová, Mg, Si, B, Zn,Cu, Mn, Mb. (Infolist Gelasil, Praeostin)
 7. Neschopnosť organizmu prijať z potravy (počas trávenia) potrebné zložky na výstavbu kostného tkaniva – porušená mikroflóra, nepravidelná stolica, zápaly čreva... (viď. Infolist Nutrabona symba).
 8. Niektoré ochorenia - štítnej žľazy, žalúdka, čriev, pankreasu, obličiek, zápalové procesy, nádorové ochorenia.
 9. Užívanie liekov - mnohé liečivá majú z nežiadúcich účinkov (viď. príbalový letáčik) negatívny vplyv práve na kostnú hmotu (kortikoidy, cytostatiká, heparin, hormóny štítnej žľazy).
 10. Zníženie fyzickej aktivity - záťaž (fyzická práca, cvičenie) vplýva na ukladanie zásob minerálných látok do kostí a aj spätné zabudovávanie počas liečby. Bolesť pri osteoporóze už pri bežných domácich prácach vedie k tomu, aby sme sa telesne šetrili. Pacienti po zlomenine sú pripútaní na lôžko, alebo majú fixovanú končatinu. Zníženou aktivitou sa zvyšuje ďalší úbytok kostnej hmoty a vytvára sa nerovnováha medzi svalmi, šľachami, kĺbmi a kosťami. Nerovnomerné preťažovanie vedie k ďalšiemu napätiu, stiahnutiu až skráteniu, zníženiu prekrvenia až bolesti. To môže viesť k zakriveniu chrbtice, zoslabnutiu väzív okolo platničiek, obmedzeniu pohyblivosti, nadmernému užívaniu liekov, ďalšiemu poškodeniu (viď. cvičenie Projektu zdravia).
Prevencia
Primárna - do 24. roku života je najdôležitejšia a je na nás, aby sa to mladí ľudia dozvedeli (vyvážená výživa a dostatok pohybu).

Sekundárna - je pre všetkých, ktorým sa už odburávanie kostí začalo (od 33 rokov a vyššie), ale chcú si čo najviac oddialiť výskyt zlomenín, znížiť bolesti, náklady na liečbu a odkázanosť na druhých.

Začať boj s osteoporózou nie je nikdy neskoro. Aj malé zvýšenie kostnej hmoty znižuje riziko zlomenín, zlepšuje ich hojenie a skracuje dobu práceneschopnosti. Tu určite platí: „Prevencia je lacnejšia a menej bolestivá ako liečba !“

Trojkombináciou proti osteoporóze
 1. Praeostin - 2 tobolky denne - pri ochorení, po menopauze dlhodobo, preventívne nad 33 rokov od októbra do marca.
 2. GelasilK - 2 tobolky denne - preventívne nad 33 rokov, - 4 tobolky - pri vzniknutých bolestiach, - 6 toboliek - po úrazoch, zlomeninách a zníženej pohyblivosti.
  Zabezpečuje tvorbu organickej kostnej hmoty, posilňuje kĺby, šľachy a ich úpony na kostiach. Znižuje bolestivosť, vyplavovanie Ca z kostí a pomáha pri novej mineralizácii kostneho tkaniva.
 3. Nutra Bona symba - prvé balenie - 2 lyžičky denne, - druhé balenie- 2 lyžičky obdeň, - tretie balenie - 2 lyžičky, 2-3 krát do týždňa. Pri poruchách trávenia, krvného obrazu, pečene, osteoporóze, užívaní liekov, málo pestrej strave, dlhodobo. Preventívne aspoň 2 kúry ročne na obnovu črevnej flóry, detoxikáciu a zlepšene vstrebateľnosti biologicky účinných látok z bežnej stravy. Tak ako pri užívaní všetkých našich produktov aj pri osteoporóze platia zásady vlastnej zodpovednosti a komplexného prístupu ku zdraviu:
  1. odbúravanie stravovacích a iných zlozvykov
  2. dodržiavanie pitného režimu (minerálky s vyšším obsahom Ca a nižším obsahom Na)
  3. primeraný pobyt na slnku a čerstvom vzduchu (ochranné faktory nad č. 6 odfiltrujú väčšinu potrebnej zložky svetla)
  4. cvičenie - každé, ktoré vám prináša radosť a robíte ho pravidelne je dobré.
Na záver
Rednutie kostí neobíde nikoho. Záleží na každom z Vás, či chcete vo vyššom veku riskovať osteoporotickú zlomeninu. Najčastejšie sa jedná o krčok stehennej kosti, stavec, predlaktie. Zdravotná starostlivosť bude v SR stále nákladnejšia, často je spojená s hospitalizáciou, dlhodobou rehabilitáciou, čo okrem bolesti prináša aj finančné náklady vo veku, keď Váš príjem poklesne. V tomto období sú aj častejšie komplikácie zlomenín - zníženie hojenia rán, preležaniny, možný zápal pľúc, psychická trauma z pobytu v zdravotníckych zariadeniach, dlhodobé užívanie liekov, používanie ortopedických pomôcok až nemobilnosť, odkázanosť na rodinu alebo ústavnú starostlivosť. Týmto utrpeniam sa môžete vyhnúť, ak začnete s ochranou pred prvou zlomeninou, pred prvými bolesťami.

MVDr. Ľ.Kratkoczky konateľ - Projekt zdravia s.r.o.
place
Kontaktná adresa
Prešovská 39, Bratislava
phone
Telefonický kontakt
+421(0)905 780 908
email
E-mail
prozdravie@gmail.com
send
Odber noviniek
Buďte informovaný ako prvý!
Zadaním e-mailovej adresy dávate výslovný a bezvýhradný súhlas so spracovaním osobných údajov
share
Sociálne spojenie
©2021 www.www.prozdravie.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

navrhol, naprogramoval a rozhýbal
arrow_upward