Celiakia


Celiakia (primárny malabsorpčný syndróm) je choroba postihujúca hlavne tenké črevo. Manifestuje sa v rôznom období života, aj častejšie už v detskom veku (prvé príznaky začínajú väčšinou už pred 2. rokom života). Výskyt tejto choroby je asi 1:3000. Mierne formy ostávajú nediagnostikované, nezistené. Ženy sú postihnuté 2x častejšie ako muži.

Príčinou je poškodenie sliznice tenkého čreva lepkom (gluténom). Lepok je zmes bielkovín, ktorý je súčasťou obilných zŕn (pšenica, jačmeň, raž, ovos). Tvorí asi 10% múky. Skladá sa z dvoch častí – z gliadínu a glutenínu, škodlivý z nich je gliadín.

U chorých je prítomná genetická porucha, chýba enzým, ktorý štiepi gliadín (ale je možný aj alergický mechanizmus - vrodená precitlivelosť na gliadín), nahromadenie gliadínu pôsobí toxicky na bunky sliznice tenkého čreva. Vzniká porucha vstrebávania živín, neschopnosť využiť súčasti potravy pre organizmus, porucha pohyblivosti tenkého čreva a jeho dilatácia (rozšírenie). Súčasne je zvýšená priepustnosť sliznice tenkého čreva – do čreva sa z krvných kapilár vo veľkom množstve vylučuje voda, elektrolyty, bielkoviny a tuky.

Hlavné príznaky pri tejto chorobe sú: hnačka, chudnutie, celková slabosť, nafukovanie, pocit tlaku v bruchu, zvýšená plynatosť čriev, zvýšené množstvo stolice (400 až 1000g), ktorá je riedka, svetlá s vysokým obsahom tukov, kyslého zápachu, pláva na vode. Deti sú podvýživené, s veľkým bruškom, je oneskorený rast, malé priberanie na váhe. Vzniká anémia (málokrvnosť), opuchy, výrazný deficit vitamínov (hlavne skupiny B), železa, kyseliny listovej... Je oneskorený pohlavný vývoj.
V dospelosti vidíme okrem horeuvedených príznakov aj poruchy krvotvorby, krvácavé stavy, osteoporózu, zlomeniny kostí, u žien amenoreu a neplodnosť. Je atrofia svalov, suchá koža, mäkké, lámavé nechty. Časté sú depresívne stavy.

Je porušená bariéra sliznice tenkého čreva, cez sliznicu sa do tela dostávajú škodlivé látky, ktoré sú zdrojom imunitných reakcií, oslabuje sa imunitný systém. U pacientov je zvýšený výskyt nádorov (aj z dôvodov zníženej imunity).

Liečba. Základom liečby je diéta (tzv. bezlepková strava). Strava nesmie obsahovať lepok – to znamená vylúčiť všetky jedlá, pri príprave ktorých bola použitá múka z pšenice, jačmeňa, raže a ovsa (pozor – suroviny z týchto zrnovín sú používané napr. pri výrobe mäsových výrobkov, glutén môžu obsahovať niektoré druhy syrov, zmrzlina, alkohol, lieky, čokoláda... Náhradou je sója, ryža, kukurica, zemiaky, tvrdé syry. Zeleninové a ovocné jedlá – ak neobsahujú stabilizátory a prostriedky zväčšujúce objem (môžu obsahovať glutén). Strava má obsahovať menej živočíšnych tukov. Ak je to potrebné, lieči sa anémia, prípadne infekcie. Pacienti trpia nedostatkom vitamínov a minerálnych látok – tieto látky je potrebné dodávať.
Ochorenie sa nedá vyliečiť, diéta má byť doživotná. Pri správnej diéte a liečbe je choroba dlho udržiavaná v remisii – t. j. v kľudovom štádiu.

CELIAKIA A PRÍPRAVKY PROJEKTU ZDRAVIA
1. Pri celiakii je značný deficit minerálov a vitamínov. Je potrebný ich zvýšený prísun. Je však potrebné myslieť na to, že mnohé multivitamínové prípravky, ktoré sú bežne dostupné, sú určené pre zdravých ľudí a nie pre pacientov s chorým tenkým črevom a poruchou vstrebávania.
2. Pacienti majú zníženú hladinu bielkovín, chýbajú im esenciálne aminokyseliny, bez ktorých život nie je možný.
3. Ľudia s týmto ochorením majú oslabený imunitný systém, trpia infekciami a majú častejšie nádorové choroby.
4. U pacientov s celiakiou je tzv. oxidačný stres, organizmus je poškodzovaný voľnými radikálmi, je vyčerpaný antioxidačný systém.

Tieto problémy môžu čiastočne  riešiť Revitin 365, Nutra Bona symba s ßGlukánmi a Memorin. Obsahujú potrebné antioxidanty, vitamíny, minerály, aminokyseliny, podporujú imunitný systém a neobsahujú glutén.
Aj keď choroba nie je vyliečiteľná, aj keď majú pacienti (aj ich rodičia) mnohé problémy, správnou diétou a liečbou sa dá dlhší čas veľa rokov udržať stabilizovaný stav.

MUDr. P. Juhás, primár interného oddelenia NsP MichalovceNapísať hodnotenie

Prosím, prihláste sa alebo sa registrujte, ak chcete hodnotiť


Súvisiace produkty

Memorin
Memorin

39,10€

Revitin 365
Revitin 365

39,10€

Štítky: články